საპენსიო სააგენტოში აცხადებენ, რომ საპენსიო დანაზოგების მსხვილ პროექტებში ინვესტირების საკითხზე გააქტიურება მიმდინარე წლის მეორე ნახევრიდან იგეგმება. როგორც სააგენტოს
Galt & Taggart-მა საქართველოს ეკონომიკური ზრდის პროგზონი 5%-დან 6.8%-მდე გაზარდა. საინვესტიციო ბანკის განცხადებით, ეკონომიკური პროგნოზის გადახედვის მიზეზი მიმდინარე
ინოვაციური სტარტაპები 10 წლის განმავლობაში უპრეცედენტო საგადასახადო შეღავათებით ისარგებლებენ და მათ შორის 3 წლით, ნულოვანი საშემოსავლო გადასახადით დაიბეგრებიან.
საქსტატის წინასწარი შეფასებით, 2025 წლის თებერვალში, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) ზრდამ 7.7%
საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა 2024 წლის 31 დეკემბრის მდგომარეობით ქვეყნის მთლიანი საგარეო ვალის ამსახველი სტატისტიკა გამოაქვეყნა, რომლის თანახმადაც სახელმწიფო
საპენსიო სააგენტოს დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი გიორგი ჭიჭინაძე ამბობს, რომ ფონდში დანაზოგი 6.5 მილიარდ ლარს აჭარბებს. მან ჟურნალისტებს განახლებული
ქართული ღვინისთვის უმსხვილესი საექსპორტო ბაზარი ტრადიციულად რუსეთია. გასულ 2024 წელს, ჯამურად ამ ქვეყანაში 182,6 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების
საქართველოს ეროვნული ბანკი ეროვნული ვალუტის (ლარის) 30 წლის იუბილეს აღნიშვნას გეგმავს, რისთვისაც 771 ათასი ლარი დაიხარჯება. “ლარის 30
ქალაქ სტამბოლის მერის დაკავების, ოპოზიციონერი პოლიტიკოსების წინააღმდეგ დევნის დაწყების და პროტესტის გამწვავების ფონზე, თურქული ლირა რეკორდულად გაუფასურდა. 19
გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტმა დაახარვეზა თბილისის შემოვლითი მაგისტრალის მეორე ლოტის პროექტი, რომელიც ავჭალიდან-წიწამურამდე ახალი 6.5-კილომეტრიანი ოთხზოლიანი გზის გაყვანას ითვალისწინებს.
“ქვეყანაში საწყობების საშუალო დატვირთვა 57%-ია”, – ამის შესახებ “თიბისი კაპიტალის” სამრეწველო და ლოგისტიკური უძრავი ქონების ბაზრის კვლევაში წერია.
საქართველოში მოქმედმა კომერციულმა ბანკებმა სებ-ს 2025 წლის თებერვლის დეპოზიტების სტატისტიკა წარუდგინეს, საიდანაც ირკვევა, რომ გასული თვის განმავლობაში დეპოზიტების
რუსთაველის გამზირის რეაბილიტაციის ტენდერები 2026 წელს თავიდან გამოცხადდება – ამის შესახებ bm.ge-ს თბილისის მერიაში უთხრეს. მათივე ინფორმაციით, უკვე
თბილისის მერია დიდი დიღმიდან მეტრო “დიდუბის” მიმართულებით 7.5-კილომეტრიანი ტრამვაის ხაზის მშენებლობას გეგმავს. პროექტის თანახმად, ახალ მარშრუტს 11 გაჩერება
სსიპ მინერალური რესურსების ეროვნული სააგენტო ეკონომიკის სამინისტროს ნაცვლად გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დაქვემდებარებაში გადავა. ამის შესახებ “ქართული
“სმენის მსოფლიო დღე’’ გლობალური კამპანიაა, რომელიც სმენის დაცვასა და სმენის დაქვეითების პრევენციას ეძღვნება. კამპანიას თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტი საინფორმაციო
2025 წლის იანვარში საქართველოს ეკონომიკურმა ზრდამ 11.1% შეადგინა – ამის შესახებ დღეს საქსტატის მიერ გამოქვეყნებული ანგარიშიდან ხდება ცნობილი.
2024 წლის განმავლობაში საქართველოში ასაკით პენსიონერთა რიცხვი 26 ათასით (3%-ით) გაიზარდა და 864 ათასს მიაღწია, რაც საქართველოს მთლიანი
ბრიტანული გამოცემა The Economist-ის 2024 წლის დემოკრატიის ინდექსში საქართველომ ყველაზე მკვეთრი ვარდნა განიცადა, რაც ინდექსში ყოფნის პერიოდში საქართველოს
საქართველოს საპენსიო ფონდის უმაღლესი ხელმძღვანელი ორგანოს, მმართველობითი საბჭოს მე-9 წევრი საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს კაპიტალის ბაზრის განვითარების,
საქართველოს საპენსიო ფონდის უმაღლესი ხელმძღვანელი ორგანოს, მმართველობითი საბჭოს შესარჩევი კონკურსი დასრულდა – შესარჩევმა კომისიამ 8 კანდიდატი გამოავლინა. შერჩეულ
ერთპარტიული პარლამენტის ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის, ზაზა ლომინაძის განცხადებით, საპენსიო ფონდის მმართველობითი საბჭოს 8 წევრი უკვე
საქართველოს მთავრობა ქვეყანაში მართვის მოწმობებისა და იარაღის ლიცენზიის გაცემისთვის ფსიქიკური ჯანმრთელობის, ალკოჰოლიზმის, ნარკომანიის და ტოქსიკომანიის მქონე პირების ერთიანი
ოკუპირებული გალის რაიონის სოფელ მახუნჯიაში ხანძრის ნაწილი ლოკალიზებულია. როგორც ადგილობრივმა BMG-ის განუცხადა, მეხანძრეები და მოქალაქეები დანარჩენი ნაწილის ჩაქრობას
განათლება 09/12/2024
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბაკალავრიატისა და მაგისტრატურის კურსდამთავრებულთა მეასე საიუბილეო გამოშვების საზეიმო ღონისძიება კუს ტბაზე გაიმართა. 2022 წელს
100-ზე მეტი ექსპერტი მთელი მსოფლიოდან მონაწილეობს ღვინის ეკონომისტთა ამერიკული ასოციაციის (AAWE) მე-14 ყოველწლიურ კონფერენციაში, რომელიც ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო
დავით აღმაშენებლის 950 წლისთავისადმი მიძღვნილ სამეცნიერო კონფერენციაზე თსუ რექტორმა აკადემიკოსმა ჯაბა სამუშიამ დავით აღმაშენებლის ეპოქის სამხედრო ხელოვნებაზე მოხსენება წაიკითხა. „ღონისძიებაზე
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბაკალავრიატისა და მაგისტრატურის კურსდამთავრებულთა მეასე საიუბილეო გამოშვების საზეიმო ღონისძიება კუს ტბაზე გაიმართა.
2022 წლის 27 ნოემბერს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფოუნივერსიტეტის პირველ კორპუსში გაიმართა თსუ პაატა გუგუშვილის სახელობისეკონომიკის ინსტიტუტის მიერ
ამერიკელ ქიმიკოსთა საზოგადოების ქართულმა სტუდენტურმა წარმომადგენლობამ (ACS GSC) ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან და სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი –
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის აკადემიურმა საბჭომ რექტორის მოვალეობის შემსრულებლად 6 თვემდე ვადით ჯაბა სამუშია აირჩია. საარჩევნო
ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს მოქმედი და ყოფილი მოსამართლეები, პრაქტიკოსი იურისტები, მეცნიერები და მკვლევრები მსოფლიოს 13 ქვეყნიდან საერთაშორისო ჰუმანიტარული
თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის 10 სტუდენტს ათონის წმინდა მთის ვატოპედის მონასტრის წინამძღვარი არქიმანდრიტი ეფრემი სწავლის საფასურს დაუფინანსებს. ამის შესახებ არქიმანდრიტმა თბილისის
თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში პროექტის „სტრატეგიული პარტნიორობა ტრენინგში აივ/შიდსის დასამარცხებლად საქართველოში“ მონიტორინგისა და სამომავლო თანამშრომლობის შესაძლებლობები განიხილეს. პროექტს აშშ
ფეხბურთში ეროვნული ნაკრების ისტორიული გამარჯვებისა და ევროპის 2024 წლის ჩემპიონატზე თამაშის აღსანიშნავად, საქართველოს ეროვნული ბანკი 5 ლარის ნომინალის
ტრამპის ადმინისტრაცია ფართომასშტაბიან საბიუჯეტო შემცირებას აგრძელებს. თეთრი სახლის ვებგვერდზე გამოქვეყნებული განცხადების თანახმად, 7 საბიუჯეტო ორგანიზაციის, მათ შორის რადიო
ვრცლადჰოლივუდის ტიტანებს შორის მოლაპარაკება წარმატებით დასრულდა, Paramount-ი და Skydance Media ერთმანეთს შეერწყმებიან, გარიგების მოცულობა კი 28 მილიარდი დოლარია.
ვრცლადჩინეთის უძრავი ქონების სექტორში განხორციელებული ინვესტიციების მოცულობა მკვეთრადაა შემცირებული. წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ინვესტიციების მოცულობა 10.1%-ით არის
ვრცლადბოლო პერიოდის განმავლობაში რუსული სამხედრო ძალების სამიზნე უკრაინის ენერგეტიკული და საკომუნიკაციო ინფრასტრუქტურაა. ამ ეტაპზე, მოსახლეობის მნიშვნელოვან ნაწილს შეზღუდული